Zájezdy plné zážitků

Skandinávie, Evropa, svět, za sportem

Norsko

Vlajka a národní symboly

Osudy norské státní vlajky byly velmi pestré. Nelze hovořit o dlouhé tradici jediné podoby, kterou se chlubí vlajka dánská nebo švédská. Norsko bylo pod nadvládou Dánska a Švédska střídavě od roku 1380 prakticky do roku 1905, kdy byl oficiálně uznán první norský král. Červené pole norské vlajky je odvozeno od dánské, modrý kříž s bílým lemováním je symbolem fjordů, řek a ledovců. V době švédské nadvlády od roku 1530 do 1815 byl uznávanou vlajkou tzv. „salát“, kdy součástí norské vlajky byla v levém horním rohu také vlajka švédská. Současnou hlavou země je Harald V., který je třetím novodobým norským králem. Velmi slavný a oblíbený byl především jeho otec – Olav V., který byl nazýván „usměvavým“, nebo též „lidovým“ králem.
Snad každá norská rodina má doma jeho obrázek, jak si kupuje lístek v tramvaji a odjíždí s běžeckými lyžemi na kolečko v Holmenkollenu. Ne, že by norská hlava státu neměla jinou dopravu, ale takto král podporoval užívání hromadné dopravy v dobách, kdy ještě norové nevěděli o svém bohatství a v zemi vládla ropná krize. Ve stopách Olava V. jde dnes jeho vnuk Haakon Magnus, který se vloni v srpnu oženil s „Popelkou“ Mette Marit, která má do královského původu velmi daleko. I jejich tříletý společný život před svatbou probíhal v bytě v Oslo v běžném, „nekrálovském“ stylu. Dnes se však již oba plně věnují svým povinnostem v královském úřadě.

Norsko – NEJ

> nejdelší pobřežní čára Skandinávie 20.000 km díky fjordům
> nejhlubší fjord Sognefjord 1.241 m hloubky
> nejhlubší skandinávské jezero (514 m hluboké) Horningdalvatn
> největší skandinávský ledovec Josterdalsbreen 475 km2
> nejvyšší skandinávská hora Galdhopiggen 2.641 m
> největší výskyt trolů na světě
> nejsevernější bod Evropy jako součást území – Nordkapp
> nejstarší provozuschopný kolesový parník na světě, Bílá Labuť – Skiblander, na jezeře Mjosa provoz zahájil 2.8.1856 > nejdelší pevninský tunel na světě 24,5 km a to bez poplatku
> nejstarší lyžařské skokanské závody Hopelom od roku 1808

Volný čas

Norsko patří k nejhezčím zemím Evropy a dá se o něm prohlásit, že je to evropská Kanada. Celá Skandinávie je známá svými vzdálenostmi, které musíte na cestách překonat, a pokud chcete poznat co nejvíce zajímavým míst v Norsku, platí tato zásada 100%. Zájezd není pobytový, proto je možné využít vlastní volný čas hlavně na místech, kde zůstáváte na ubytování 2 noci. S organizováním zájezdů do Norska máme bohaté zkušenosti a program jsme sestavili tak, aby si i přes bohatý program každý našel volný čas realizovat svoji představu o dovolené v Norsku, kam přijel za nádhernou a divokou přírodou. Protože se naše zájezdy odehrávají ve vrcholu léta, jsou dny velmi dlouhé. Každý den je možné využít čas po příjezdu na ubytování.

> Rafting na řece Sjoa:
16 km raftingu na řece Sjoa s instruktorem a veškerým vybavením. Rafting v této formě je bezpečný a vhodný pro všechny od 16ti let. Akce se organizuje po denním programu, trvá cca 3 hodiny a cena je 400 Nok nebo platba v Eur.

> Aktivity Sande camp:
Kemp se nachází u ledovcového jezera Lovatn, kde lze podniknou velké množství pěších výletů v okolí – od nenáročných jednohodinových až po několikahodinové túry. K dispozici jsou v Sande campu zdarma kola, kánoe, pramice, stolní tenis, dětské hřiště, za poplatek (85 Nok / hodinu) lze zapůjčit motorový člun pro 4-6 osob. Pokud chcete v Norsku na našem zájezdu rybařit, vybavení si zajistěte vlastní. Cena rybářského povolení je 20,- Nok , splatné na místě.

> Celodenní výstup na ledovec:
V základním programu je zahrnut výlet a výstup ke splazu ledovce Briksdalsbreen, který je nenáročnou variantou poznání ledovcové oblasti, ve které se budete nacházet (výstup na ledovec 2 hodiny 250 Nok). Pro účastníky, kteří chtějí vyzkoušet celodenní výstup na horní ledovcovou plošinu a zažít náročnější výstup, je možné na místě zajistit výstup na ledovec Bodalsbreen (cena 350 Nok).

Počasí

Počasí a teploty jsou v Norsku i v letních měsících ovlivněny především nadmořskou výškou místa, kde se právě nacházíte. Běžná teplota v červenci a srpnu, kdy organizujeme standardně naše zájezdy, se pohybuje kolem 20 – 23°C. Při výletech do hor je nutno počítat s velmi proměnlivým počasím, při výstupu do hor se můžete setkat i ve vrcholu léta se sněhem. Doporučené oblečení bude uvedeno v pokynech na cestu dle jednotlivých termínů. Období vhodné pro organizování zájezdů do Norska je od června do poloviny září. Mimo toto období je počasí a podmínky pro cesty méně příznivé.

×