Finsko

Vlajka a národní symboly

Vlajka modrých jezer a bílého sněhu, jak byla v roce 1870 poeticky popsána, je jednou z nejmladších severských vlajek. Oficiálně byla uznána 29. 5. 1918, půl roku po uznání nezávislé Finské republiky. Všechny oficiální instituce ji používají ve stejné podobě, pouze jako zástava prezidenta je upravena vloženým znakem červeného lva uprostřed modrého kříže. Dalším symbolem Finské republiky je vedle lva také medvěd, symbol vycházející ze znaku síly a finské přírody. Den nezávislosti 6. prosinec je spojen s oslavami. Finský národ se právě tento den roku 1917 vymanil z několik století trvající nadvlády, nejprve švédské, poté ruské. V den nezávislosti vlaje finská vlajka i v tom nejzazším cípu země. Dnes je v čele Finské republiky prezidentka Tarja Halonnen, která nastoupila do své funkce v roce 2001 a je velmi oblíbená pro pevnost a neústupnost svých názorů. Říká se o ní, že je to „jediný správný muž ve vládě“. Jednokomorový parlament je zákonodárným orgánem na 4 roky a má 200 poslanců. Ministerský předseda řídí 18-ti člennou vládu. Ženy se tradičně podílejí i na nejvyšších místech, ministryní je více než 1/3 z celkového počtu. Současná vláda je koalicí sociálně demokratické strany, švédské národní strany, levicového svazu a strany zelených.

Finsko – NEJ

> nejvíce jezer v Evropě – 187.888
> největší spotřeba kávy na počet obyvatel na světě
> nejstabilnější evropská ekonomika 2001 s nejmenší inflací
> nejnižší průměrná nadm. výška státu: 30 m n. m.
> největší výrobce papíru v Evropě
> nejsevernější stát Evropské unie
> největší smutek při výhře Švédů v ledním hokeji
> nejstarší volební právo pro ženy ve Skandinávii od roku 1906
> nejvíce saun na světě 3.000.000, což znamená cca 2 Finové na 1 saunu
> nejvíce vyhřátá je též finská sauna – 120-130 °C
> nejrozšířenější evropský mobilní telefon – Nokia vyráběný ve finském městě Salo

Volný čas

Program našeho zájezdu do Finska je navržen tak, abyste měli možnost sami si část programu naplánovat dle svých zájmů. K dispozici se Vám přímo na místě nabízí sauna, kola, lodě, motorové čluny, skutr a sportovní hřiště. Pokud se rozhodnete rybařit, můžete své úlovky na místě ogrilovat. Rybaření je bez poplatku, ale vybavení si každý rybář zajišťuje sám. Celý areál je uprostřed finské přírody, proto bude pravděpodobně největší atrakcí volný čas strávený procházkami lesem a kolem jezera doplněný sběrem hub a lesních plodů, kterých najdete v čisté přírodě nezvyklé množství.

Počasí

Počasí ve Finsku je v letním období velmi podobné našemu, kdy se teploty pohybují kolem 25 °C a je stálé. Pokud se rozhodnete pro kongresovou turistiku či lyžařský pobyt v zimě, setkáte se s cca 1 – 1,5 m sněhu.