Švédsko

Vlajka a národní symboly

Přesný věk švédské vlajky není znám, ale nejstarší zachovaný obrázek modré látky se žlutým křížem pochází ze 16. století. Návrh švédské vlajky byl pravděpodobně odvozen od dánské a její žlutá a modrá barva vycházely ze státního znaku. Až po roce 1620 můžeme spolehlivě potvrdit, že vojska Gustava II. Adolfa vedla tažení pod žlutomodrou zástavou. Podle nejstaršího zákona byla vlajka trojcípá, avšak dnes je používání trojcípé vlajky vyhrazeno královské rodině a armádě. Od roku 1916 se slaví 6. 6. „Den vlajky“. Důvody jsou hned dva, Gustav Vasa, král, který položil základ švédského státu, byl 6.6.1523 korunován a týž den roku 1809 Švédsko přijalo novou ústavu. Švédská vlajka nevlaje pouze při významných příležitostech, ale téměř na všech zahradách a oknech švédských rodin kterýkoliv den. Stala se symbolem národní hrdosti. ŽLUTÁ a MODRÁ, to je výraz Švédska.
Jako další symbol švédského království uvádíme malý a velký znak. Malý a více používaný tvoří známé modré pole s třemi korunkami, kde dvě jsou nad jednou. Korunu svrchu uzavírá štít, jenž někdy bývá olemován řetězem Serafínského řádu. Ten je nejvyšším švédským řádem. Znak trojité švédské koruny se používá od roku 1336, kdy byl symbolem „tří moudrých králů“. Podle jedné teorie přijal král Magnus Eriksson (1319-64) tento znak jako symbol svého titulu „Král švédský, norský a skanský“. Větší znak se používá při zvláštních příležitostech vládou a parlamentem. Je kombinací znaku lva rodu Folkungovců a znaku současného královského rodu Bernadottů (ve středu). Jako upravený erb byl převzat ze znaku dynastie Vasovců.

Švédsko – NEJ

> nejvíce snědených jahod se smetanou v den letního slunovratu Midsommar
> nejstarší zachovaná loď na světě – Vasova. Byla vytažena po 333 letech z mořského dna a zrekonstruována
> největší konzumenti zmrzliny v Evropě
> nejhorší švédské slovo je „čert“
> nejstarší skandinávská universita v Uppsale, kde působil i náš J.A. Komenský
> nejznámější udělovaná cena na světě – Nobelova
> nejčastější mužské jméno Lars
> nejvíce lampiček v oknech a vlajek na stožárech
> nejtradičnější a nejbezpečnější vozidlo Volvo
> největší bohatství železné rudy

Volný čas a jeho využití

> Středisko Botnaryd:
– půjčování kánoií, rybaření pod základnou na Labutím jezeře
– horská kola 70,- Kč / hod, stolní tenis, společenské hry, sauna

(Ceny jsou pouze orientační)

Podnebí, počasí

Je nutné zdůraznit teplé letní počasí, neboť Skandinávii mají klienti spojenou se zimou. Pouze na začátku naší sezóny – duben, počátek května je nutné předpokládat chladnější počasí kolem 10 – 15°C. Počasí je proměnlivé. V létě nejsou výjimkou teploty kolem 25-28°C. Za velmi příznivé a vhodné i ke koupání lze považovat období červen – srpen. Podrobné informace k jednotlivým termínům dostanou účastníci před odjezdem jako pokyny na cestu. Informaci o počasí, které je velmi podobné našemu, zdůrazňujeme vzhledem ke zbytečně rozměrným zavazadlům s oblečením, které klienti stejně nevyužijí.