Zájezdy plné zážitků

Skandinávie, Evropa, svět, za sportem

O zemích

Vlajka a národní symboly

Dánská vlajka – oficiálně nazývaná „Dannebrog“, což znamená vlajka všech Dánů, je poprvé zmiňována v dánském textu roku 1478, ale už o 100 let dříve se o ní píše v holandských vojenských spisech, jako o symbolu, pod kterým vedl tažení Valdemar IV. Attertag. Podle legendy, sepsané Christiern Pedersenem v Dánské kronice, vznikla vlajka při bitvě u Lindanisse 15. 6. 1219, kdy Valdemar IV. vedl válku proti Estoncům. Z nebe, zabarveného do ruda jako krev, spadl na zem bílý kříž. Pod tímto symbolem se dánská vojska vydala na vítěznou cestu. V nezměněné formě se užívá dodnes, pouze její vyvěšování se řídilo v historii různými pravidly. Dnes hojně užívaná na veřejných i soukromých prostranstvích, ale i na vánočním stromečku symbolizuje podobně jako vlajka švédská hrdost Dánů na svůj národ, jeho historii a královskou hlavu, avšak např. v době od r. 1833 do 1854 bylo její používání mimo oficiální místa zakázáno.

Dánsko – NEJ

> nejvíce jízdních kol k počtu obyvatel: 2,8 kola na obyvatele
> největší vývozce šunky a slaniny v Evropě
> nejstarší používaná vlajka na světě
> nejbohatší severská královská rodina
> nejvyšší hora Yvding Skovhoj 173 m n. m.
> nejstarší pivovar Carlsberg založen roku 1845, avšak v konzumaci piva jsme nejlepší my a Němci, Dáni jsou až na 5. místě v Evropě
> nejstarší dřevěná horská dráha v Evropě 1843 zábavní park Tivoli
> nejoblíbenější hlava státu – dánská královna s 97% oblibou u obyvatelstva
> vedle Holanďanů nejvíce obyvatel obouvá dřeváky
> nejvyšší kupole – Mramorový kostel 45 m výšky
> největší rozloha orné půdy z rozlohy státu – 60%

Vlajka a národní symboly

Přesný věk švédské vlajky není znám, ale nejstarší zachovaný obrázek modré látky se žlutým křížem pochází ze 16. století. Návrh švédské vlajky byl pravděpodobně odvozen od dánské a její žlutá a modrá barva vycházely ze státního znaku. Až po roce 1620 můžeme spolehlivě potvrdit, že vojska Gustava II. Adolfa vedla tažení pod žlutomodrou zástavou. Podle nejstaršího zákona byla vlajka trojcípá, avšak dnes je používání trojcípé vlajky vyhrazeno královské rodině a armádě. Od roku 1916 se slaví 6. 6. „Den vlajky“. Důvody jsou hned dva, Gustav Vasa, král, který položil základ švédského státu, byl 6.6.1523 korunován a týž den roku 1809 Švédsko přijalo novou ústavu. Švédská vlajka nevlaje pouze při významných příležitostech, ale téměř na všech zahradách a oknech švédských rodin kterýkoliv den. Stala se symbolem národní hrdosti. ŽLUTÁ a MODRÁ, to je výraz Švédska.
Jako další symbol švédského království uvádíme malý a velký znak. Malý a více používaný tvoří známé modré pole s třemi korunkami, kde dvě jsou nad jednou. Korunu svrchu uzavírá štít, jenž někdy bývá olemován řetězem Serafínského řádu. Ten je nejvyšším švédským řádem. Znak trojité švédské koruny se používá od roku 1336, kdy byl symbolem „tří moudrých králů“. Podle jedné teorie přijal král Magnus Eriksson (1319-64) tento znak jako symbol svého titulu „Král švédský, norský a skanský“. Větší znak se používá při zvláštních příležitostech vládou a parlamentem. Je kombinací znaku lva rodu Folkungovců a znaku současného královského rodu Bernadottů (ve středu). Jako upravený erb byl převzat ze znaku dynastie Vasovců.

Švédsko – NEJ

> nejvíce snědených jahod se smetanou v den letního slunovratu Midsommar
> nejstarší zachovaná loď na světě – Vasova. Byla vytažena po 333 letech z mořského dna a zrekonstruována
> největší konzumenti zmrzliny v Evropě
> nejhorší švédské slovo je „čert“
> nejstarší skandinávská universita v Uppsale, kde působil i náš J.A. Komenský
> nejznámější udělovaná cena na světě – Nobelova
> nejčastější mužské jméno Lars
> nejvíce lampiček v oknech a vlajek na stožárech
> nejtradičnější a nejbezpečnější vozidlo Volvo
> největší bohatství železné rudy

Volný čas a jeho využití

> Středisko Botnaryd:
– půjčování kánoií, rybaření pod základnou na Labutím jezeře
– horská kola 70,- Kč / hod, stolní tenis, společenské hry, sauna

(Ceny jsou pouze orientační)

Podnebí, počasí

Je nutné zdůraznit teplé letní počasí, neboť Skandinávii mají klienti spojenou se zimou. Pouze na začátku naší sezóny – duben, počátek května je nutné předpokládat chladnější počasí kolem 10 – 15°C. Počasí je proměnlivé. V létě nejsou výjimkou teploty kolem 25-28°C. Za velmi příznivé a vhodné i ke koupání lze považovat období červen – srpen. Podrobné informace k jednotlivým termínům dostanou účastníci před odjezdem jako pokyny na cestu. Informaci o počasí, které je velmi podobné našemu, zdůrazňujeme vzhledem ke zbytečně rozměrným zavazadlům s oblečením, které klienti stejně nevyužijí.

Vlajka a národní symboly

Osudy norské státní vlajky byly velmi pestré. Nelze hovořit o dlouhé tradici jediné podoby, kterou se chlubí vlajka dánská nebo švédská. Norsko bylo pod nadvládou Dánska a Švédska střídavě od roku 1380 prakticky do roku 1905, kdy byl oficiálně uznán první norský král. Červené pole norské vlajky je odvozeno od dánské, modrý kříž s bílým lemováním je symbolem fjordů, řek a ledovců. V době švédské nadvlády od roku 1530 do 1815 byl uznávanou vlajkou tzv. „salát“, kdy součástí norské vlajky byla v levém horním rohu také vlajka švédská. Současnou hlavou země je Harald V., který je třetím novodobým norským králem. Velmi slavný a oblíbený byl především jeho otec – Olav V., který byl nazýván „usměvavým“, nebo též „lidovým“ králem.
Snad každá norská rodina má doma jeho obrázek, jak si kupuje lístek v tramvaji a odjíždí s běžeckými lyžemi na kolečko v Holmenkollenu. Ne, že by norská hlava státu neměla jinou dopravu, ale takto král podporoval užívání hromadné dopravy v dobách, kdy ještě norové nevěděli o svém bohatství a v zemi vládla ropná krize. Ve stopách Olava V. jde dnes jeho vnuk Haakon Magnus, který se vloni v srpnu oženil s „Popelkou“ Mette Marit, která má do královského původu velmi daleko. I jejich tříletý společný život před svatbou probíhal v bytě v Oslo v běžném, „nekrálovském“ stylu. Dnes se však již oba plně věnují svým povinnostem v královském úřadě.

Norsko – NEJ

> nejdelší pobřežní čára Skandinávie 20.000 km díky fjordům
> nejhlubší fjord Sognefjord 1.241 m hloubky
> nejhlubší skandinávské jezero (514 m hluboké) Horningdalvatn
> největší skandinávský ledovec Josterdalsbreen 475 km2
> nejvyšší skandinávská hora Galdhopiggen 2.641 m
> největší výskyt trolů na světě
> nejsevernější bod Evropy jako součást území – Nordkapp
> nejstarší provozuschopný kolesový parník na světě, Bílá Labuť – Skiblander, na jezeře Mjosa provoz zahájil 2.8.1856 > nejdelší pevninský tunel na světě 24,5 km a to bez poplatku
> nejstarší lyžařské skokanské závody Hopelom od roku 1808

Volný čas

Norsko patří k nejhezčím zemím Evropy a dá se o něm prohlásit, že je to evropská Kanada. Celá Skandinávie je známá svými vzdálenostmi, které musíte na cestách překonat, a pokud chcete poznat co nejvíce zajímavým míst v Norsku, platí tato zásada 100%. Zájezd není pobytový, proto je možné využít vlastní volný čas hlavně na místech, kde zůstáváte na ubytování 2 noci. S organizováním zájezdů do Norska máme bohaté zkušenosti a program jsme sestavili tak, aby si i přes bohatý program každý našel volný čas realizovat svoji představu o dovolené v Norsku, kam přijel za nádhernou a divokou přírodou. Protože se naše zájezdy odehrávají ve vrcholu léta, jsou dny velmi dlouhé. Každý den je možné využít čas po příjezdu na ubytování.

> Rafting na řece Sjoa:
16 km raftingu na řece Sjoa s instruktorem a veškerým vybavením. Rafting v této formě je bezpečný a vhodný pro všechny od 16ti let. Akce se organizuje po denním programu, trvá cca 3 hodiny a cena je 400 Nok nebo platba v Eur.

> Aktivity Sande camp:
Kemp se nachází u ledovcového jezera Lovatn, kde lze podniknou velké množství pěších výletů v okolí – od nenáročných jednohodinových až po několikahodinové túry. K dispozici jsou v Sande campu zdarma kola, kánoe, pramice, stolní tenis, dětské hřiště, za poplatek (85 Nok / hodinu) lze zapůjčit motorový člun pro 4-6 osob. Pokud chcete v Norsku na našem zájezdu rybařit, vybavení si zajistěte vlastní. Cena rybářského povolení je 20,- Nok , splatné na místě.

> Celodenní výstup na ledovec:
V základním programu je zahrnut výlet a výstup ke splazu ledovce Briksdalsbreen, který je nenáročnou variantou poznání ledovcové oblasti, ve které se budete nacházet (výstup na ledovec 2 hodiny 250 Nok). Pro účastníky, kteří chtějí vyzkoušet celodenní výstup na horní ledovcovou plošinu a zažít náročnější výstup, je možné na místě zajistit výstup na ledovec Bodalsbreen (cena 350 Nok).

Počasí

Počasí a teploty jsou v Norsku i v letních měsících ovlivněny především nadmořskou výškou místa, kde se právě nacházíte. Běžná teplota v červenci a srpnu, kdy organizujeme standardně naše zájezdy, se pohybuje kolem 20 – 23°C. Při výletech do hor je nutno počítat s velmi proměnlivým počasím, při výstupu do hor se můžete setkat i ve vrcholu léta se sněhem. Doporučené oblečení bude uvedeno v pokynech na cestu dle jednotlivých termínů. Období vhodné pro organizování zájezdů do Norska je od června do poloviny září. Mimo toto období je počasí a podmínky pro cesty méně příznivé.

Vlajka a národní symboly

Vlajka modrých jezer a bílého sněhu, jak byla v roce 1870 poeticky popsána, je jednou z nejmladších severských vlajek. Oficiálně byla uznána 29. 5. 1918, půl roku po uznání nezávislé Finské republiky. Všechny oficiální instituce ji používají ve stejné podobě, pouze jako zástava prezidenta je upravena vloženým znakem červeného lva uprostřed modrého kříže. Dalším symbolem Finské republiky je vedle lva také medvěd, symbol vycházející ze znaku síly a finské přírody. Den nezávislosti 6. prosinec je spojen s oslavami. Finský národ se právě tento den roku 1917 vymanil z několik století trvající nadvlády, nejprve švédské, poté ruské. V den nezávislosti vlaje finská vlajka i v tom nejzazším cípu země. Dnes je v čele Finské republiky prezidentka Tarja Halonnen, která nastoupila do své funkce v roce 2001 a je velmi oblíbená pro pevnost a neústupnost svých názorů. Říká se o ní, že je to „jediný správný muž ve vládě“. Jednokomorový parlament je zákonodárným orgánem na 4 roky a má 200 poslanců. Ministerský předseda řídí 18-ti člennou vládu. Ženy se tradičně podílejí i na nejvyšších místech, ministryní je více než 1/3 z celkového počtu. Současná vláda je koalicí sociálně demokratické strany, švédské národní strany, levicového svazu a strany zelených.

Finsko – NEJ

> nejvíce jezer v Evropě – 187.888
> největší spotřeba kávy na počet obyvatel na světě
> nejstabilnější evropská ekonomika 2001 s nejmenší inflací
> nejnižší průměrná nadm. výška státu: 30 m n. m.
> největší výrobce papíru v Evropě
> nejsevernější stát Evropské unie
> největší smutek při výhře Švédů v ledním hokeji
> nejstarší volební právo pro ženy ve Skandinávii od roku 1906
> nejvíce saun na světě 3.000.000, což znamená cca 2 Finové na 1 saunu
> nejvíce vyhřátá je též finská sauna – 120-130 °C
> nejrozšířenější evropský mobilní telefon – Nokia vyráběný ve finském městě Salo

Volný čas

Program našeho zájezdu do Finska je navržen tak, abyste měli možnost sami si část programu naplánovat dle svých zájmů. K dispozici se Vám přímo na místě nabízí sauna, kola, lodě, motorové čluny, skutr a sportovní hřiště. Pokud se rozhodnete rybařit, můžete své úlovky na místě ogrilovat. Rybaření je bez poplatku, ale vybavení si každý rybář zajišťuje sám. Celý areál je uprostřed finské přírody, proto bude pravděpodobně největší atrakcí volný čas strávený procházkami lesem a kolem jezera doplněný sběrem hub a lesních plodů, kterých najdete v čisté přírodě nezvyklé množství.

Počasí

Počasí ve Finsku je v letním období velmi podobné našemu, kdy se teploty pohybují kolem 25 °C a je stálé. Pokud se rozhodnete pro kongresovou turistiku či lyžařský pobyt v zimě, setkáte se s cca 1 – 1,5 m sněhu.

Vlajka a národní symboly

Islandská vlajka je nejmladší ze severské rodiny. V roce 1913 bylo dánským králem povoleno imitované používání islandské vlajky. Island podobně jako Norsko byl pod nadvládou Dánů, na Islandu trvala tato situace až do volby 1.prezidenta v roce 1944. Podoba dnešní islandské vlaky byla ustálena v roce 1915, avšak do roku 1918, kdy byla oficiálně uznána islandská nezávislost, nemohla vlát mimo islandské území. Barvy islandské vlajky mají představovat islandskou zemi. Červený kříž je olemovaný bílou, která představuje tekoucí lávu a led, modré základní pole, značí polohu uprostřed oceánu. Všechny oficiální instituce používají stejnou vlajku, avšak s vlaštovčím ocasem. V roce 1944 rozhodl první islandský prezident, že armádní vlajka bude mít stříbrné olemování kříže místo bílého, což vychází z tradice ochránců země podle ságy Heimskringla, ve které se objevují další symboly země jako drak, holubice, býk a obr. Islandská hymna byla zkomponována v roce 1874 k tisíciletému výročí založení Islandu.

Island – NEJ

> nejseverněji položené hlavní město – Reykjavík
> nejstarší parlament na světě – vikingský Althing
> největší pevninský ledovec v Evropě Vatnajökul o rozloze 8.400 km2
> největší počet geotermálních úkazů na světě: gejzírů, sopek a bahenních sopek
> nejdelší a jediná dopravní tepna E1 v délce 1.500 km
> největší Islanian Jóhann Pétursson 234 cm, 163 kg, narozen 1913 v Akureyri
> nejmladší vyvřelý evropský ostrov Vestmannaeyjar
> nejméně oddaných párů v Evropě 80% párů ve společném soužití nepovažuje svatbu za rozhodující
> nejzajímavější z národních jídel je papuchalka s bramborem a květákem
> nejnižší produkce rostlinné výroby v Evropě, téměř vše se dováží

×
To top